Części mowy

części mowy w języku polskim

Co to są części mowy?

Używamy różnych słów, aby opisać różne części świata. Używamy kilku słów, aby nazwać ludzi, zwierzęta, przedmioty lub zjawiska i pojęcia. Używamy innych słów, aby mówić o czynnościach i potrzebujemy innych słów, aby opisać cechy i właściwości.

Większość słów, których używamy, to słowa niezależne. Są to tak zwane słowa w dowolnej formie. Dowolna forma słów to „piesek”, „jeść” i „gotowe”. Są też słowa, których nie można użyć samodzielnie, ponieważ tak naprawdę nic nie znaczą, więc potrzebują towarzystwa innych zdań, aby miały sens.

Samo słowo „za” nic nam nie mówi. Czasami, gdy dodamy kolejne słowo, całe zdanie nabiera sensu, na przykład: za płotem

Istotnym składnikiem języka, części mowy są grupy słów, które mają tę samą funkcję, sposób, w jaki zmieniają formę i ich zdolność łączenia się z innymi słowami.

Części mowy w języku polskim – jakie są?

Ze względu na to, czy słowa zmieniają swoją formę, dzielimy części na dwie różne kategorie; odmienne i nieodmienne. Nieodmienność odnosi się do stanu niezmieniania formy i zwykle występuje w przypadku rzeczowników i przymiotników. Bardzo dużo zależy od rodzajów wyrazów. Zależność składa się również z pytań, na które dane części mowy powinny odpowiadać. Myślisz, że wszystkie części mowy można odmieniać? Kliknij na daną część z poniższej listy, by dowiedzieć się więcej. Poniżej znajdują się odmienne i nieodmienne części mowy. Czy wiesz na jakie pytania odpowiada rzeczownik i czy odmienia się przez przypadki?

Poniżej znajdują się części mowy podzielone na kategorie.

Części mowy odmienne

Części mowy nieodmienne

Zapraszamy również do naszych innych artykułów poświęconych gramatyce czy ortografii. Jeśli chcesz mieć pewność jak pisze się dane słowo, to koniecznie odwiedź dział, w którym znajdziesz wątpliwości językowe. Skontaktuj się z nami, jeśli masz pomysł na rozbudowę strony.