Jak się pisze dopiero czy do-piero?

dopiero
Poprawna pisownia
do-piero
Niepoprawna pisownia

Poprawna pisownia to:

dopiero

Dlaczego tak się pisze?

Poprawna forma to 'dopiero’, ponieważ jest to przysłówek oznaczający moment w czasie, w którym coś się wydarzyło lub wydarzy. Reguła gramatyczna mówi, że takie przysłówki nie powinny być dzielone na dwie części. W polskim języku nie ma formy 'do-piero’.

Przykłady poprawnej pisowni

Dopiero teraz zrozumiałem, o co chodzi.
Musisz dopiero poczekać na swoją kolej.
Dopiero co wróciłem z wakacji.

Czy to było pomocne??

0 / 0

Dodaj komentarz 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *