Jak się pisze drobiazgu czy drobiazku?

drobiazgu
Poprawna pisownia
drobiazku
Niepoprawna pisownia

Poprawna pisownia to:

drobiazgu

Dlaczego tak się pisze?

Forma 'drobiazgu’ jest poprawna, ponieważ jest to forma dopełniacza liczby pojedynczej rzeczownika 'drobiazg’. 'Drobiazku’ jest formą błędną, niezgodną z zasadami deklinacji rzeczowników w języku polskim.

Przykłady poprawnej pisowni

Nie zauważyłem żadnego drobiazgu w tym pokoju.

Posprzątaj ten drobiazg z biurka.

Zamiast pisać 'Nie znalazłem żadnego drobiazku’, należy napisać 'Nie znalazłem żadnego drobiazgu’.

Czy to było pomocne??

0 / 0

Dodaj komentarz 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *