dwukropek
Poprawna pisownia
dwu-kropek
Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia to:
dwukropek
Dlaczego tak się pisze?
Poprawna pisownia to 'dwukropek’, ponieważ jest to rzeczownik złożony, w którym człon 'dwu-’ łączy się z 'kropek’ bez użycia łącznika. W języku polskim rzeczowniki złożone piszemy bez łączników, o ile nie występują w nich inne reguły, które by to zmieniały.
Przykłady poprawnej pisowni
Dwukropek stosuje się w zdaniach, aby wprowadzić wyliczenia.
W zdaniu: 'Na stole leżały trzy owoce: jabłko, banan i gruszka', użyty został dwukropek.
Pamiętaj, aby przed dwukropkiem nie stawiać wielkiej litery, jeśli nie zaczynasz nowego zdania.
W zdaniu: 'Na stole leżały trzy owoce: jabłko, banan i gruszka', użyty został dwukropek.
Pamiętaj, aby przed dwukropkiem nie stawiać wielkiej litery, jeśli nie zaczynasz nowego zdania.
Czy to było pomocne??
0 / 0