Jak się pisze Jedzcie czy jedzicie?

jedzcie
Poprawna pisownia
jedzicie
Niepoprawna pisownia

Poprawna pisownia to:

jedzcie

Dlaczego tak się pisze?

Forma 'jedzcie’ jest rozkazem (czasownik w 2. osobie liczby mnogiej trybu rozkazującego), a 'jedzicie’ jest formą osobnikową trybu oznajmującego (2. osoba liczby mnogiej). Kontekst zdania powinien wskazywać na polecenie, a nie na stwierdzenie.

Przykłady poprawnej pisowni

Dzieci, jedzcie obiad!

Proszę, jedzcie śmiało, jest jeszcze dużo ciasta.

Zamiast pisać 'Wy jedzicie obiad?’, należy użyć formy 'Jedzcie obiad!’

Czy to było pomocne??

0 / 0

Dodaj komentarz 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *