jedzcie
Poprawna pisownia
jedzicie
Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia to:
jedzcie
Dlaczego tak się pisze?
Forma 'jedzcie’ jest rozkazem (czasownik w 2. osobie liczby mnogiej trybu rozkazującego), a 'jedzicie’ jest formą osobnikową trybu oznajmującego (2. osoba liczby mnogiej). Kontekst zdania powinien wskazywać na polecenie, a nie na stwierdzenie.
Przykłady poprawnej pisowni
Dzieci, jedzcie obiad!
Proszę, jedzcie śmiało, jest jeszcze dużo ciasta.
Zamiast pisać 'Wy jedzicie obiad?’, należy użyć formy 'Jedzcie obiad!’
Czy to było pomocne??
0 / 0