Jak się pisze ksiegarni czy ksiegarnii?

ksiegarni
Poprawna pisownia
ksiegarnii
Niepoprawna pisownia

Poprawna pisownia to:

ksiegarni

Dlaczego tak się pisze?

Słowo „ksiegarni” jest formą dopełniacza liczby pojedynczej rzeczownika „księgarnia”. Dodatkowe „i” jest błędem ortograficznym, ponieważ dopełniacz liczby pojedynczej rzeczowników żeńskich zakończonych na -nia nie przyjmuje dodatkowego -i.

Przykłady poprawnej pisowni

Poszedłem do ksiegarni po nową książkę.

W pobliżu mojej szkoły znajduje się duża ksiegarni.

Zamiast pisać 'byłem w ksiegarnii’, należy użyć formy 'byłem w ksiegarni’.

Czy to było pomocne??

0 / 0

Dodaj komentarz 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *