po kolei
Poprawna pisownia
pokolei
Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia to:
po kolei
Dlaczego tak się pisze?
Wyrażenie „po kolei” jest przyimkowym związkiem wyrazowym, w którym przyimek „po” rządzi dopełniaczem. Pisownia rozdzielna wynika z faktu, że „kolei” to rzeczownik w dopełniaczu, a nie element spójny z przyimkiem.
Przykłady poprawnej pisowni
Przeczytałem książki po kolei.
Ustawiliśmy krzesła po kolei, od najmniejszego do największego.
Zamiast pisać 'poszliśmy pokolei’, należy napisać 'poszliśmy po kolei’.
Czy to było pomocne??
0 / 0