Jak się pisze po kolei czy pokolei?

po kolei
Poprawna pisownia
pokolei
Niepoprawna pisownia

Poprawna pisownia to:

po kolei

Dlaczego tak się pisze?

Wyrażenie „po kolei” jest przyimkowym związkiem wyrazowym, w którym przyimek „po” rządzi dopełniaczem. Pisownia rozdzielna wynika z faktu, że „kolei” to rzeczownik w dopełniaczu, a nie element spójny z przyimkiem.

Przykłady poprawnej pisowni

Przeczytałem książki po kolei.

Ustawiliśmy krzesła po kolei, od najmniejszego do największego.

Zamiast pisać 'poszliśmy pokolei’, należy napisać 'poszliśmy po kolei’.

Czy to było pomocne??

0 / 0

Dodaj komentarz 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *