Jak się pisze rządzić czy żędżić?

rządzić czy zędzić
Poprawna pisownia
rzadzić czy zadzic
Niepoprawna pisownia

Poprawna pisownia to:

rządzić czy zędzić

Dlaczego tak się pisze?

Poprawna pisownia to 'rządzić’ z 'ż’ oraz 'zędzić’ z 'ę’, ponieważ w języku polskim 'ż’ i 'ę’ są polskimi znakami diakrytycznymi, które mają istotne znaczenie w pisowni i wymowie. Reguły gramatyczne wskazują, że 'rządzić’ pochodzi od 'rząd’, co oznacza sprawowanie władzy, a 'zędzić’ jest formą od 'zęd’.

Przykłady poprawnej pisowni

Musimy nauczyć się, jak rządzić naszymi emocjami.
Niektórzy ludzie zamiast rządzić, wolą zędzić w swoim małym świecie.
Jak rządzić w zespole, aby wszyscy czuli się doceniani?

Czy to było pomocne??

0 / 0

Dodaj komentarz 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *