Jak się pisze wideo czy video?

wideo
Poprawna pisownia
video
Niepoprawna pisownia

Poprawna pisownia to:

wideo

Dlaczego tak się pisze?

Słowo 'wideo’ jest zapożyczeniem z języka angielskiego i w polskim języku przyjęło formę z polskim zapisem fonetycznym, który uwzględnia polskie znaki diakrytyczne. W polskim używamy 'w’ oraz 'ó’, co odzwierciedla sposób, w jaki to słowo jest wymawiane. Użycie 'video’ jest niepoprawne, ponieważ nie oddaje fonetyki polskiego języka.

Przykłady poprawnej pisowni

Oglądałem wczoraj ciekawe wideo na YouTube.
Czy możesz przesłać mi to wideo, które nagrałeś?
Wideo z konferencji jest już dostępne online.

Czy to było pomocne??

0 / 0

Dodaj komentarz 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *