Jak się pisze żałować czy zalować?

żałować
Poprawna pisownia
zalować
Niepoprawna pisownia

Poprawna pisownia to:

żałować

Dlaczego tak się pisze?

Poprawna forma to 'żałować’, ponieważ czasownik ten pochodzi od rzeczownika 'żałoba’ i w polskim języku używamy znaku diakrytycznego 'ż’. Reguła gramatyczna wskazuje, że w polskim języku pisownia wyrazów często zależy od ich pochodzenia oraz używanych znaków diakrytycznych, które zmieniają brzmienie i znaczenie wyrazów.

Przykłady poprawnej pisowni

Bardzo żałuję, że nie mogłem przyjść na twoje urodziny.
Nie powinieneś żałować decyzji, które podjąłeś.
Żałuję, że nie powiedziałem jej prawdy.

Czy to było pomocne??

0 / 0

Dodaj komentarz 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *