Jak się pisze zdążyłem czy zdazylem?

zdążyłem
Poprawna pisownia
zdazylem
Niepoprawna pisownia

Poprawna pisownia to:

zdążyłem

Dlaczego tak się pisze?

Poprawna forma 'zdążyłem’ zawiera diakrytyczny znak 'ą’, który jest istotny w polskim alfabecie. W czasowniku 'zdążyć’ używamy formy 'zdążyłem’ w pierwszej osobie liczby pojedynczej w czasie przeszłym. Reguły gramatyczne wskazują, że w przeszłym czasie czasowników dokonanych używamy formy z odpowiednią końcówką oraz właściwymi znakami diakrytycznymi.

Przykłady poprawnej pisowni

Wczoraj zdążyłem na ważne spotkanie.
Mimo trudności, zdążyłem ukończyć projekt na czas.
Zaraz wyjeżdżam, mam nadzieję, że zdążę przed zachodem słońca.

Czy to było pomocne??

0 / 0

Dodaj komentarz 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *