Czym jest tekst okolicznościowy?

Tekst okolicznościowy to specjalna forma pisania zaprojektowana z myślą o konkretnej okazji i wiążąca ją z treścią i znaczeniem tekstu. Teksty informacyjne są częścią większej grupy zwanej tekstami użytkowymi. Pełnią różne funkcje, w tym informowania i przekonywania.

W tej kategorii znajdują się różnego rodzaju teksty okolicznościowe, z których każdy rządzi się własnymi zasadami tworzenia oraz zestawem elementów typowych dla tego typu tekstów. Święta i smutki, radość lub smutek – różne sytuacje wymagają różnych przesłań. Na te chwile mamy różne wiadomości z życzeniami na chwile życia. Należą do nich takie okazje, jak szczęśliwe urodziny i inne uroczystości, ale także kondolencje. Co ciekawe, forma tekstu w dużej mierze zależy od naszej kreatywności i pomysłowości.

W przypadku tekstów okolicznościowych forma nie jest dla nich priorytetem. Ich celem powinna być czytelność treści i to powinno być priorytetem numer jeden.

Najważniejsze cechy tekstów okolicznościowych

Z reguły każdy tekst pamiątkowy powinien być utrzymany w stylu formalnym. Zwykle oznacza to przestrzeganie zasad pisowni, interpunkcji i struktury zdań. Czasami jednak tekst może przybrać bardziej nieformalny język, aby ułatwić czytanie.

Rodzaje tekstów okolicznościowych

Życzenia

Jest to wypowiedź wyrażająca szacunek, pamięć lub sympatię do adresata, skierowana przy specjalnych okazjach, takich jak urodziny, imieniny, różne rocznice czy święta. W treści takich tekstów życzy się zwykle zdrowia, szczęścia i pomyślności, chociaż tekst życzeń jest w dużej mierze zależny od konkretnych okoliczności, dla których jest tworzony.

Zaproszenia

Zaproszenia to rodzaj wiadomości, która ma na celu zaangażowanie czytelników w wydarzenie, uroczystość lub działanie. W tym celu odbiorca powinien znajdować się w miejscu i czasie określonym w zaproszeniu. Najważniejszymi elementami tekstu zaproszenia są informacje o:

  1. kto zaprasza,

  2. kogo się zaprasza,

  3. z jakiej okazji się zaprasza,

  4. kiedy i gdzie odbędzie się uroczystość, na którą się zaprasza.

Podziękowania

Formalne podziękowanie jest formą wdzięczności wobec drugiej osoby. Pisemne potwierdzenie pojawia się zwykle, gdy nadawca czuje się szczególnie wdzięczny za wyświadczoną mu przysługę.

Dedykacje

Jest to krótka forma tekstowa. Autor jest zazwyczaj nadawcą prezentu. Dedykację umieszcza się najczęściej na podarowanym przedmiocie (np. w formie nadruku lub grawerunku) lub dołącza się do niego w formie kartki z życzeniami lub biletu. Ma to na celu uprzyjemnienie obdarowanej osobie korzystania z prezentu i podkreślenie, że został on wybrany specjalnie dla niego.

Gratulacje

Innymi słowy, wyrazy uznania złożonego komuś w przypadku osiągnięcia konkretnego sukcesu, np. wygrania konkursu lub uzyskania awansu, lub z okazji miłego, szczęśliwego wydarzenia, np. ślubu lub narodzin dziecka.

Przeprosiny

Stanowią oficjalną, elegancką formę wyrażania żalu z powodu wyrządzonej krzywdy. Zwykle mają na celu przywrócenie relacji między nadawcą a odbiorcą i zakończenie konfliktu. Powinny być wynikiem osobistej refleksji nad popełnionymi błędami, ponieważ od prawdziwości tego typu wypowiedzi zależy efekt końcowy.

Kondolencje

Jest to uroczysty sposób wyrażania współczucia i żalu z powodu śmierci bliskiej osoby. W przypadku tej formy tekstu okolicznościowego należy szczególnie pamiętać o empatycznym, starannym i taktownym brzmieniu wypowiedzi. Sztuka kondolencji wymaga odpowiedniej intuicji i umiaru.